Jak správně udržovat trávník

Správná údržba trávníku

Do každé zahrady patří trávník. Někdo touží po hustém a měkkém zeleném koberci. V další zahradě se její uživatelé mohou těšit z kvetoucí zelené plochy plné motýlů. Pokud má trávník dělat radost, vyžaduje správnou péči a to od jeho založení až po úplné zapojení travního porostu. Jak správně udržovat trávník?

 

Údržba trávníku po založení (před vzejitím)

Před vzejitím trávníku je třeba udržet vrchní vrstvu zeminy (do hloubky 2 cm) neustále vlhkou. Zaléváme několikrát (až 5 x) denně malou dávkou vody, aby nebyla zemina přesycena, ale byla stále vlhká.

 

Údržba trávníku po vzejití až do 1. seče

Trávník zaléváme alespoň 2x denně (ráno a večer) tak, aby se netvořily louže, ale povrch půdy byl nasycen vodou.

 

Přemýšlíte o založení nového trávníku, nebo rekultivaci starého, ale máte pocit, že je to nad vaše síly?

Zavolejte tým Azeleň s.r.o.

 

Údržba trávníku po první seči

Trávník je v  období sucha nutno zalévat denně.

 

Udržte svůj trávník bez plevelů

Pokud nezmizí širokolisté (dvouděložné) plevele po několikerém posekání trávy (cca po 2.- 3. seči), je vhodné aplikovat selektivní herbicid (např. LONTREL + STARANE), aby byl potlačen výskyt dvouděložných plevelů. Herbicid je nutno aplikovat v době, kdy má plevel narostlou nadzemní část (před sekáním) na suché rostliny, za bezvětří a v době, kdy teploty nepřesáhnou 28°C. Nesmí být zasaženy okolní rostliny, po aplikaci nesmí alespoň 2 hodiny pršet, jinak se účinky postřiku radikálně sníží. Po aplikaci cca 5 dní nesekat, aby se herbicid dostal z listové plochy až do kořenů plevelů.

 

Dodejte trávníku živiny pro růst

Po vzejití trávníku je možné po přibližně 14 dnech podpořit růst a odnožování jednotlivých druhů trav aplikací speciálního hnojiva. Nejlepší je použití hnojiva s pomalým uvolňováním, které má membránu a uvolňování živin probíhá pozvolna v závislosti na teplotě a vlhkosti.

 

Nevíte si rady s chemickou ochranou vašeho trávníku nebo jeho hnojením?

Zavolejte tým Azeleň s.r.o.

 

Sekání trávy

Sečení provádíme v závislosti na růstu trávníku. Po zimním období začínáme zpravidla ve druhé polovině dubna. Sečeme pravidelně tak, aby při seči byla odstraněna vždy maximálně 1/3 výšky stébla. Zejména v jarním období je tato zásada důležitá, protože v této době trávník nejvíce roste a odnožuje. Docílíme tím hustého zeleného pažitu. V období sucha či přísušku sečeme v delších intervalech, případně seče odložíme na vhodnější období.

V případě deštivého roku se může stát, že dojde k vyčerpání zásob živin v hnojivu a zemině a je třeba živiny doplnit. Poznáme to na barvě listů – pokud jsou světle zelené, je třeba hnojit. Zásobní hnojení provádíme zpravidla v září a doplňujeme zejména fosfor, draslík a stopové prvky. Dodávání dusíku již omezujeme, aby trávník omezil růst a uložil dostatek zásobních látek do kořenů pro dobré přezimování. Na trhu je spoustu hnojiv, ze kterých je možné si vybrat dle potřeby.

 

Trávník posečeme za vás

 

 

Jarní údržba trávníku

Po zimním období je třeba trávník opět „nastartovat“ a dostat do dobré kondice. Provádíme vertikutaci (provzdušnění) trávníku, případně tzv. „top dressing“. Jedná se o doplnění živného písčitého substrátu do půdního profilu. Tím se trávník pohnojí a podpoří jeho odnožování.

V případě, že je trávník řídký, je možné provést jeho dosetí. Po dosetí trávníku je třeba odložit seč o 2-3 týdny, aby nedošlo k „vycucnutí“ klíčících rostlinek nových travních druhů.

 

Vertikutace, top dressing, dosévání trávníku. Pokud nevíte jak na to, obraťte se na nás. Máme širokou škálu mechanizace pro zajištění správné péče o trávníky.

Zavolejte tým Azeleň s.r.o.

Naše sociální sítě

facebookinstagram

Rychlý kontakt

Azeleň s.r.o.

IČ 07268611
Křižíkovo náměstí 2840, vchod A
390 01  Tábor
 
tel.: 776 896 001
mail: info@azelen.cz

 

 

Jsme členy

Logo Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbulogo SZUZ