Péče o trvalkové výsadby v zahradě

Péče o trvalkové výsadby v zahradě

Trvalkové záhony bývají chloubou každé zahrady i parku. Svou bohatostí barev, tvarů a druhů přitahují nejenom oko každého diváka, ale jsou lákadlem pro celou řadu druhů hmyzu.

Trvalky jsou vytrvalé byliny, které v průběhu jednoho roku na jednom stanovišti vyraší, vykvetou a vytvoří semena. Zimní období přečkají v kořenech a na jaře opět vyraší.Péče o trvalky spočívá zejména v zálivce, hnojení, kypření půdy včetně pletí a řezu odkvetlých částí.

 

Zálivka trvalek

Zálivku provádíme zejména na jaře a případně v době přísušku. Čerstvě vysazené a vlhkomilné trvalky zaléváme pravidelně, všechny ostatní druhy stačí zavlažovat jen během delších období sucha. Přihnojujeme s ohledem na obsah živin v půdě buďto před rašením, nebo před květem a také po hlubokém seříznutí. Od srpna už nepřihnojujeme. Rostliny musí vyzrát a připravit se na zimu.  

Během vegetačního období půdu kypříme po vydatných dešťových srážkách i za sucha a současně odstraňujeme plevel.

 

Zakládáme trvalkové záhony pro vaše potěšení

 

 

 

Řez trvalek

Při ošetřování trvalek používáme dva způsoby řezu:

1. hluboký řez až téměř k zemi, kterým donucujeme rostliny k opakovanému květenství nebo k prodloužení přirozeného věku

K tomuto hlubokému řezu přistupujeme u některých trvalek kvetoucích na jaře nebo brzy v létě. Když začnou odkvétat a přestávají už být hezké, celé rostliny asi 10 až 15 cm nad zemí seřízneme. Tímto zásahem docílíme, že nám rostliny ještě jednou v témže roce zakvetou. „Zmlazení” s úspěchem můžeme použít u ostrožky, u některých kopretin, velkokvěté modré chrpy, turanu, šalvěje nebo vlčího bobu. Tyto skupiny rostlin po hlubokém seříznutí je nutno řádně odplevelit, okopat, důkladně zalít, případně slabě přihnojit kompostem nebo hnojivou zálivkou. Nesmíme dovolit, aby je takto oslabené zastihl přísušek, nebo aby je utlačovaly plevele a jiné rostliny.

 

2.  řez nebo vyštipování pouze odkvétajících květů nebo květenství

U ostatních trvalek odstraňujeme pouze odkvetlé výhony, abychom zabránili tvorbě a dozrávání semen. Rostliny se tím zbytečně vysilují, ztrácejí na vzhledu i životnosti. Mimoto se včasným odřezáváním nebo vyštipováním odkvetlých květů doba květenství neobyčejně prodlužuje. Pravidelně takto ošetřujeme např. slunečnice nebo hlaváče, které pak kvetou až do října. Odstranění odkvetlých stvolů u čistce silně přispívá k hustotě stříbrného listového polštáře.

 

 

Toužíte po trvalkových záhonech ve vaší zahradě, ale nevíte si rady?

Zavolejte tým Azeleň s.r.o.

Naše sociální sítě

facebookinstagram

Rychlý kontakt

Azeleň s.r.o.

IČ 07268611
Křižíkovo náměstí 2840, vchod A
390 01  Tábor
 
tel.: 776 896 001
mail: info@azelen.cz

 

 

Jsme členy

Logo Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbulogo SZUZ