Co by to bylo za zahradu bez stromů a keřů. Ať už ovocné nebo okrasné stromy či keře, přinášejí do zahrady stín a klid. Ale vyžadují také odbornou péči. Na co nezapomenout a jak se o stromy dobře starat si přečtěte v našem článku.
Povýsadbová péče o dřeviny v zahradě
Aby vám zahrada stále přinášela radost, je nutné jí věnovat péči. Tento krátký návod vám napoví, jak tuto údržbu provádět. Přejeme vám mnoho radosti z krásně upravené zahrady. Pokud budete potřebovat odbornou radu, rádi vám pomůžeme.
Nevíte si rady s péčí o stromy ve vaší zahradě?
Povýsadbová údržba stromů
První a druhý rok po výsadbě zaléváme stromy dle potřeby v období sucha. Zaléváme přibližně 10 x za rok 200l na 1 strom při každé zálivce v období duben až říjen. Nejbližší okolí kmene, tzv. výsadbovou mísu je nutné udržet v bezplevelném stavu. Vhodné je minimálně 3x ročně vypletí, okopávka, případně doplnění kůry (mulče) v období květen až září. Průběžně během roku je vhodné opravovat poškozené kůly a příčky, kontrolovat a případně opravovat uvázání stromů. Kotevní systém musí držet strom, ale nesmí ho zaškrcovat v růstu. Pokud stromy sázel odborník, byly při výsadbě stromy přihnojeny, další hnojení již není nutné. Kmeny stromů udržujte bez poškození. V případě, že došlo k mechanickému poškození kmene, okamžitě po poškození je třeba ošetřit ránu a zatřít stromovým balzámem.
Třetí rok po výsadbě
Stejně jako první rok, zálivku je již možné omezit na 8 zásahů v době sucha. Na konci třetího roku se odstraní kotvení stromů.
Následná péče o stromy
Extenzivní údržba
Zálivka jen na extrémním stanovišti (např. v betonové ploše parkoviště) je nutná v období dlouhotrvajícího sucha (1 – 2 x ročně). Bezplevelné mísy zajistí estetický dojem z celé zahrady, je třeba zajistit nezhutnění povrchu mis. Při udržení bezplevelné mísy kolem stromu se eliminuje nutnost dosekávání trávy až ke kmeni a tím i mechanické poškození kmene. Ošetření mechanického poškození a následný výchovný řez a průklest je vhodné svěřit odborné firmě.
O vaše stromy se postaráme profesionálně
Povýsadbová údržba keřových skupin v zahradě
První a druhý rok po výsadbě provádíme zálivku zpravidla 8 – 10x během vegetace (zejména v období duben - září) v dávce cca 15-25 l /m2 nebo rostlinu (podle druhu a vzrůstu). Povrch mulče (kůry) se může zdát stále suchý. Pro určení, zda půda je nebo není suchá odhrábneme mulč a posoudíme vlhkost zeminy. Pletí provádíme dle potřeby, minimálně však 3x během sezóny. Případně provedeme doplnění kůry (mulče) v období květen až září. Mulč zajistí snížení výparu vody a současně omez růst plevelů. V období aktivní vegetace je vhodné přihnojit obvyklou dávkou dusíkatého hnojiva (nejčastěji v dubnu po první seči), a následně kombinovaného hnojiva (obvykle v červnu). U rodů Erica, Calluna – vřesy a vřesovce je vhodné přihnojení čistou rašelinou. U keřů, které vyhnaly extrémně dlouhé jednoleté výhony je vhodné je v březnu zastřihnout o 1/3 – 1/2 délky tak, aby zůstal zachován přirozený tvar keře (v různých výškách).
Třetí rok po výsadbě
Stejně jako pvní rok je možné zálivku omezit na 3-5 zásahů v době velkého sucha.
Následná péče o keře v zahradě
Extenzivní údržba
Zálivku provádíme jen v extrémním suchu nebo u citlivých rostlin (např. stálezelené listnaté keře před zimním obdobím). U stříhaných živých plotů provádíme řez 2x ročně, v období březen až duben a červenec až srpen, u ostatních keřů řez není nutný vyjma mechanického poškození. U rodů Spiraea – tavolník a Potentilla – mochna prospívá častější sestřižení na 5-10 cm od země (tzv. zmlazování) v době březen až duben. Provádí se nejčastěji v rozmezí 3-5 let. Tímto řezem se u vyjmenovaných druhů podpoří kompaktní tvar a bohaté každoroční kvetení. U nízkých pokryvných dřevin lze střihat výhony nevhodně zasahující do dalších prostor v termínech jako živý plot (březen až duben a červenec až srpen).
Výsadba keřů, tvarování a střih živých plotů. To vše s námi zvládnete rychle, profesionálně a kvalitně.